Crosstraining

Crosstraining stał się ostatnio bardzo popularną formą treningów. Niektórzy uważają, że jest to nawet styl życia. Czym tak naprawdę jest?

Z definicji to ciągle zmieniany trening, wykonywany na wysokiej intensywności, z wykorzystaniem ruchów funkcjonalnych. Wszystko jasne?

Z racji, że w Bąkowski Fight Club wprowadzamy tego rodzaju zajęcia, przybliżymy Wam bardziej "z czym to się je". Nasza wersja łączy ze sobą ćwiczenia typowo Crossfitowe jak i te ze świata sztuk walki, przygotowujące zawodników pod względem wytrzymałościowym, siłowym i koordynacyjnym. W końcu nie tylko technika się liczy:)

Ruchy funkcjonalne są dla ludzi naturalne, powtarzane regularnie bez świadomości ich wykonywania. Chodzenie, siadanie, wstawanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów z podłogi, dźwiganie toreb, wchodzenie po schodach, itd. Nasze ciała stworzone są do ruchu - 8-10h za biurkiem powoduje, że nasza sprawność maleje w drastycznym stopniu. Jak wiadomo prowadzi to do utraty zdrowia, chorób krążenia, nadwagi. Najważniejszym aspektem ruchów funkcjonalnych jest to, że pozwalają nam one przenosić duże obciążenie na długim dystansie, a do tego robić to szybko. Ruchy te pozwalają nam na wytworzenie dużej ilości energii, która jest bardzo ważna w treningach tego typu.

W połączeniu z intensywnością, czyli pracą jaką jesteśmy wstanie wykonać i z jaką prędkością, tworzą nierozerwalne połączenie. Cały trening ma również na celu ciągłe zmiany. Chodzi o to, aby ćwiczyć ciało tak, aby przygotować je do każdej mozliwej sytuacji "fizycznej". Greg Glassman twórca Crossfitu wyróżnił 10 cech motorycznych, które powinny cechować dobrze rozwiniętego sportowo człowieka. Te cechy to:

  • Wytrzymałość sercowo-naczyniowa i oddechowa czyli zdolność organizmu do gromadzenia, przetwarzania i dostarczania tlenu do komórek organizmu. 
  • Wytrzymałość siłowa - zdolność organizmu do przetwarzania, dostarczania, magazynowania i korzystania z energii.
  • Siła - zdolność mięśni do korzystania z mocy.
  • Elastyczność/gibkość - zdolność do maksymalnego zakresu ruchu w obrębie danego stawu.
  • Moc - zdolność mięśni do korzystania z maksymalnej siły w jak najkrótszym czasie.
  • Prędkość - zdolność do skracania czasu wykonywania określonego ruchu.
  • Koordynacja - zdolność do łączenia kilku różnych wzorców ruchowych w jeden.
  • Sprawność/zwinność - zdolność do skracania czasu przejścia z jednego wzorca ruchowego do innego.
  • Dokładność - zdolność do kontrolowania ruchu w określonym kierunku i na określonej intensywności.
  • Równowaga - zdolność do określania, kontrolowania środka ciężkości ciała w przestrzeni.

I co Wy na to? Jesteście gotowi na kolejne wyzwania? Już niebawem w Bąkowski Fight Club ruszamy z CROSSTRAININGIEM! Zapraszamy

wszystkie prawa zastrzezone
created by SERVPARK 2014